Zdravé hamburgerové žemle

Info:

4 ks
Predpríprava: 125 minút
Príprava: 30 minút
Príprava spolu: 155 minút
1 ks obsahuje:
278 kcal
Sacharidy: 50 g
Tuky: 4 g
Bielkoviny: 9 g

Úvod:

Určite mi dáte za pravdu, že vám raz za čas príde chuť na niečo úplne nezdravé. Napríklad taký hamburger z fast foodu? Či sa mýlim? 🙂 No, nikdy by ma nenapadlo tam zájsť a konzumovať tie jedy!

Tak som sa rozhodla si pripraviť v pohodlí domova tieto 100% celozrnné hamburgerové žemle, ktoré sú určite výživnejšie, chutnejšie a zdravšie. Vnútri vláčne a na povrchu chrumkavé.

TIP: Pripravte si ich s čerstvým šalátom, grilovaným kuracím mäsom a obľúbeným dressingom na obed, alebo na raňajky s volským okom, šunkou a plátkom syra! 🙂

Air Force 1 Tenisky Low Biele

Suroviny:

Cesto:
● med/javorový sirup/agave - 1 ČL -
● teplá voda - 1/4 šálky -
● biely jogurt - 2 PL -
● maslo ghee - 1 PL -
● najemno nakrájaná cibuľa - 1 ks -
● soľ - 1 ČL -
● čerstvé droždie - 10 g -
● celozrnná pšeničná múka hladká - 250 g -
Na vrch:
● vajce - na potretie - -
● sezamové semienka - na posypanie - -

Postup:

Na panvici som si rozpustila maslo ghee, pridala najemno nakrájanú cibuľu, opiekla do mäkka (cca 2-3 minúty). Plameň som vypla, primiešala lyžičku medu a dala bokom vychladnúť. Popri chladení som si pripravila kvások z vody a droždiia.

Potom som všetky suroviny zmiešala spolu v hlbšej miske aj s cibuľou (cesto by malo byť redšie, nie moc tuhé, ak sa vám bude zdať moc tuhé, pridajte troška teplej vody). Cesto som nechala kysnúť (najlepšie) cez noc, ale bude mu stačiť aj 1 hodinka a pol.
Vykysnuté cesto som rozdelila na 4 rovnaké kusy a vytvarovala hrubšie placky, ktoré som poukladala na papier na pečenie (široké asi 12 cm a hrubé asi 1-2 cm). Tam som ich nechala ešte 15 min podkysnúť. Potom som vrch potrela vajíčkom a posypala sezamom. Piekla som cca 30 minút pri 180 stupňoch.

Dobrú chuť! 🙂