Vianočná vianočka

Info:

900 g
Predpríprava: 80 minút
Príprava: 40 minút
Príprava spolu: 120 minút
50g vianočky obsahuje:
209 kcal
Sacharidy: 25 g
Tuky: 7 g
Bielkoviny: 5 g

Úvod:

Kto si nevie predstaviť Vianoce bez domácej voňavej vianočky?
U nás doma v čase Vianoc sa vždy vsadí na klasiku. Tento rok som pečenie vianočky vzala do vlastných rúk a upiekla zdravú a luxusnú verziu zo špaldovej múky. Žiadna tuhá a tvrdá vianočka, ale krásne voňavá a mäkká. Už len tá vôňa pri pečení prebudí každého. Dostane každého. A Vianoce sa môžu začať. 😉

Air Force 1 Tenisky Low Biele

Suroviny:

● soľ - štipka - -
● vanilkový extrakt - 1 ČL -
● hrsť sušených hrozienok - - - -
● kôra z 1 citróna - - - -
● žĺtok - 1 ks -
● čerstvé droždie - 20 g -
● špaldová múka hladká - 450 g -
● kokosový olej - 50 g -
● kokosový cukor - 100 g -
● mandľové mlieko - 200 ml -
● domáce/kvalitné maslo - 50 g -

Postup:

Najprv som si pripravila kvások. Približne 100 ml mlieka som zľahka zohriala v hrnci na miernom plameni (pozor aby mlieko nevrelo). Potom som pridala polievkovú lyžicu kokosového cukru, droždie a dobre premiešala, kým sa droždie nerozpustilo a dala na bok. V stredne veľkej miske som preosiala múku cez sitko, pridala kokosový cukor, hrozienka, citrónovú kôru, štipku soli a zľahka premiešala. Následne som pridala žĺtok, rozpustené maslo, kokosový olej, zvyšné vlažné mandľové mlieko, vanilkový extrakt a kvások. Zo zmesi som vypracovala vláčne cesto a nechala ho zakryté kysnúť približne 60 minút.
Po vykysnutí som cesto premiestnila na pomúčenú dosku, jemne spracovala a rozdelila na štyri časti. Každú časť som vyvaľkala na rovnakú dĺžku a hrúbku a zapletala (odporúčam si pozrieť video na internete, ako sa pletie vianočka, je to jednoduché a zvládne to každý, tu je to trochu obtiažne opisovať).
Zapletenú vianočku som premiestnila na plech vyloženým papierom na pečenie, potrela rozšľahaným vajíčkom a piekla približne 40 minút pri 180 stupňoch.

Dobrú chuť.