Tekvicové hranolky s rýchlou jogurtovou omáčkou

Info:

2 porcie
Predpríprava: 15 minút
Príprava: 25 minút
Príprava spolu: 40 minút
1 porcia (1/2 množstva, bez omáčky) obsahuje:
320 kcal
Sacharidy: 50 g
Tuky: 6.50 g
Bielkoviny: 14 g

Úvod:

Tento recept je bleskovo pripravený a veľmi vynikajúci. Tekvicové hranolky sú určite lepšia alternatíva, ako zemiakové, pretože tekvica obsahuje viac živín a menej sacharidov. Pečenie namiesto vyprážania je tiež určite zdravšia alternatíva a zvýrazňuje sladkosť tekvice. V tomto recepte sa mi osvedčil arašidový olej, ktorý tekvice dodáva špecifickú chuť a navyše výraznejšiu.

Ide o olej, ktorý je prirodzený na nízky obsah cholesterolu a nízky obsah nasýtených tukov. Obsahuje vysoký obsah nenasýtených tukov, najmä mononenasýtených tukov. Je zdrojom antioxidantov, vitamínu E a fytosteroly, ktoré pomáhajú udržovať srdce zdravé. Arašidový olej je ideálnou voľbou pre zdravšie smaženie, pretože môže byť zahriaty na teplotu vyššiu ako iné oleje = nižšie množstvo oleja obsiahnutého v potravinách.

Ak chcete dosiahnuť, aby tekvica bola chrumkavá, musíte ju dôkladne osušiť v utierke. Výsledok je kombinácia sladko-slanej chute s chrumkavou textúrou! 😉

Air Force 1 Tenisky Low Biele

Suroviny:

Hranolky:
● soľ - - - -
● sušené oregano - 1 - 2 ČL -
● vaječný bielok - 2 ks -
● arašidový olej - 1 PL -
● tekvica na pečenie - 1 kg -
● celozrnná strúhanka - 1/2 - 3/4 šálky -
Omáčka:
● soľ - - - -
● cesnak (strúčik) - 2 ks -
● 0% grécky jogurt - 200 g -

Postup:

Rúru som predhriala na 200 stupňov a plech som si vyložila papierom na pečenie. Tekvicu som si ošúpala, nakrájala na hranolky a premiestnila do hlbokej misy. Potom som tekvicu zľahka poliala arašidovým olejom a osolila.

Do ďalšej misky som si pridala vaječné bieka a rozšľahala ich. Strúhanku som si vysypala na tanier, do ktorej som vmiešala oregano. Tekvicu som najprv obalila v bielkach a následne obalila v strúhanke.

Z jednej strany som ich piekla 10 minút, potom som ich vytiahla, obrátila na druhú stranu a piekla ďalších 10 – 15 minút.

Omáčka je ešte jednoduchšia. Všetky suroviny som si zmiešala v malej miske a podávala k hranolkám.

Dobrú chuť! 🙂