Špaldovo-zemiakové guľky so slivkami

Info:

4 porcie
Predpríprava: 50 minút
Príprava: 5 minút
Príprava spolu: 55 minút
1 ks obsahuje:
167 kcal
Sacharidy: 28 g
Tuky: 1 g
Bielkoviny: 7 g

Úvod:

Zemiakové guľky plnené sladkými slivkami obaľované v maku. Skvelý dezert alebo sladký obed. Tradičné slovenské jedlo, ktoré mi pripomína moje detstvo, ako doma, tak aj u babky. Pripravovali sme ich dosť často, ale nie tak zdravo ako ja dnes. špaldová múka, kokosový cukor, maslo ghee, čerstvé ovocie…Mňam!

Suroviny sú trochu od oka, teda hlavne múka. Každé zemiaky sú iné, inak sajú. Dosypávajte dovtedy, dokiaľ sa vám cesto nebude lepiť na ruky a budú sa dať dobre tvarovať guľky. Ja som použila špaldovú múku, ale použiť môžete akúkoľvek hrubú celozrnnú. Tradičná chuť je určite zachovaná. Sú veľmi chutné, mäkké a hlavne nutrične bohatšie a zdravšie. Doprajte si raz za čas!

Rada na záver: S cestom pracujte bez dlhších prestávok, pretože potom začne rednúť a bude strácať na svojej kvalite.

Air Force 1 Tenisky Low Biele

Suroviny:

Cesto:
● soľ - štipka - -
● vajce - 1 ks -
● uvarené zemiaky v šupe - 250 g -
● špaldová múka hrubá - cca 100 g -
● slivky - 200 g -
Vrch:
● podľa chuti a výberu - - - -

Postup:

Klasicky. Zemiaky v šupke som uvarila do mäkka, nechala vychladnúť a následne som ich ošúpala. Zemiaky som nastrúhala na jemnejšie a pridala k nim vajce, múku, soľ a vypracovala tuhšie cesto. Cesto som hneď vyvaľkala na cca 3 mm hrubý plát a rozkrojila na väčšie štvorce.

Na každý štvorec som položila polku jednej slivky. Vnútro slivky som posypala trochu kokosovým cukrom a zabalila do guľky. Opakujeme so zvyšnými. Guľky som varila vo vriacej, mierne osolenej vode, dokiaľ nevyplávali napovrch.

Hotové guľky som poliala maslom ghee, posypala makom a kokosovým cukrom.

Dobrú chuť! 🙂