Fitness guru bobaľky s makom

Info:

2,0 porcie
Predpríprava: 5 minút
Príprava: 115 minút
Príprava spolu: 120 minút
100g bobaliek s makom a medom obsahuje:
199 kcal
Sacharidy: 39 g
Tuky: 6 g
Bielkoviny: 6 g

Úvod:

Aj vás občas naháňajú chute po tradičných slovenských receptoch? My ich zbožňujeme! 🙂 Dnes si pripomenieme ako chutia fantastické slovenské bobaľky (opekance, pupáky) v našom netradične zdravom prevedení. Ani si nestihnete všimnúť, že sú pripravované zo zdravých surovín. Krásne voňajú.

Air Force 1 Tenisky Low Biele

Suroviny:

Cesto:
● soľ - štipka - -
● vanilkový extrakt - 1/2 ČL -
● rozpustený kokosový olej - 2 PL -
● čerstvé droždie - 10 g -
● špaldová múka hladká - 300 g -
● kokosový cukor - 1 PL -
● mandľové mlieko - 200 ml -
Na dokončenie:
● mletý mak - - - -
● med/javorový sirup/agave - - - -
● horúca voda - - - -
● teplé mandľové mlieko - - - -

Postup:

Najprv som si pripravila kvások z teplého mandľového mlieka, droždia a kokosového cukru. Vrch som poprášila s trochou múky a nechala vykvasiť (cca 10 minút). Zatiaľ som si preosiala do misy cez sitko špaldovú múku, pridala kokosový olej, vanilkový extrakt a štipku soli. Nakoniec som priliala kvások a vymiešala nelepivé, mierne vláčne cesto (cesto sa musí krásne odlepovať od misy). Pripravené cesto som nechala kysnúť na teplom mieste celú hodinu.
Vykysnuté cesto som spracovala ešte na pomúčenej doske a rozdelila ho na 3-4 menšie guľky. Tie som ešte zakryla utierkou a nechala 30 minút podkysnúť. Z každej kôpky som vyvaľkala hrubší valček a odkrajovala z neho cca 4 cm kúsky, ktoré som merne vyformovala v dlani na guľky a ukladala na plech vyložený papierom na pečenie. Piekla som 15-20 minút pri 200 stupňoch. Opekance som nechala vychladnúť a pred podávaním ich poliala horúcou vodou, aby zmäkli (nie dlho, aby sa nepremočili). Následne ich poliala medom, makom, teplým mandľovým mliekom a poriadne premiešala.

Dobrú chuť.