Pravý kváskový chlieb so sušenými paradajkami a vlašskými orechmi
Info:
Úvod:
Na úvod treba pripomenúť, že kváskový chlieb nie je žiadna “rýchlovka”, ale jedná sa o dlhodobý vzťah. No treba aj podotknúť, že to nie je žiadna veda! 😉 Každý kto ho ochutnal vám dosvedčí, že žiadny iný už vložiť do úst nechce. Určite nám dáte za pravdu, že nič sa nevyrovná vôni čerstvo upečenému domácemu chlebu, ktorý je priamo vytiahnutý z rúry. 🙂
Rozdiel medzi kváskom a droždím
Rozdiel spočíva predovšetkým v rôznych typoch mikroorganizmov. Prirodzený kvások obsahuje asi 40 druhov rôznych mikroorganizmov a enzýmov na rozdiel od kvásku pripraveného z droždia, ktorý obsahuje len jeden druh kvasiniek.
Prínos pre naše zdravie
Konzumáciou pečiva z droždia nám zaťažuje organizmus a vzniká nerovnováha črevnej mikroflóry v prospech kvasiniek a plesní, čo má v konečnom dôsledku výrazný nepriaznivý vplyv na naše zdravie. Dôsledkom je prekyslenieorganizmu.
Celozrnný kváskový chlieb zo špaldovej je naopak jednoznačne zdraviu prospešný. Jeho konzumácia podporuje zdravú črevnú mikroflóru a zabraňuje premnoženiu škodlivých mikroorganizmov. Probiotické kultúry posilňujú imunitu, zlepšujú peristaltiku čriev, predchádzajú zápche. Kváskový chlieb je ľahšie stráviteľný, kyselina mliečna vytvára typickú chlebovú arómu a prirodzene chlieb konzervuje. Preto má kváskový chlieb lepšiu trvanlivosť.
Suroviny:
Postup:
Kvások
1. deň-100g hladkej špaldovej múky som si zmiešla v sklenenom zaváraninovom pohári so 100 ml vlažnej vody a vymiešala do hladkého mierne hustého cestíčka. Viečkom som kvások zakryla (nezatvárame, kvások musí dýchať) a nechala 24 hodín kvasiť v teple.
2. deň- Po 24 hodínach som kvások prikŕmila a primiešala 50g hladkej špaldovej múky a 50 ml vlažnej vody. Opäť som nechala 24 hodín kvasiť na teplom mieste.
3. a 4. deň- V tretí deň a štvrtý deň som zopakovala postup z druhého dňa. Vtedy sa mi objavili prvé bublinky a kvások rástol. Kvásku už bolo skoro plný pohár, tak som ho odobrala do druhej sklenenej nádoby, aby mi v prvej ostala 1 polievková lyžica kvásku. Druhú nádobu som pokryla viečkom a dala do chladničky (skladovať ho môžete dlho a používať ho na ďalší chlieb, lievance, či iné kysnuté cesta).
Tento postup som opakovala ďalšie dva dni. Vždy keď bolo kvásku veľa, odobrala som do nádoby, ktorú som skladovala v chladničke a prikŕmila. Na siedmy deň som už piekla chleba.
Rozkvasenie kvásku
Večer je potreba si rozkvasiť kvások, ktorý bude kvasiť 12 hodín, preto je vhodné si ho rozkvasiť večer deň vopred. Na rozkvasenie som si dohladka vymiešala v miske 150g hladkej špaldovej múky, 50g kvásku a 150 ml vlažnej vody. Cesto som prikryla utierkou a nechala 12 hodín kvasiť.
Pečenie chleba
Po 12 hodinách, keď som už mala kvások rozkvasený, pustila som sa do pečenia chleba. Z rozkvaseného kvásku som si opäť odobrala 1-2 PL kvásku do nádoby, ktorú som mala v chladničke pre ďalší chlieb. V miske som si zmiešala 500g hladkej špaldovej múky, 1-2 ČL soli, nasekané orechy, sušené paradajky, zvyšný rozkvasený kvások (40-50g), priliala vodu a vymiešala mierne tuhé a nelepivé cesto (každá múka saje tekutinu inak, ak bude cesto moc husté prilejte viacej vody, ak riedke, pridajte viac múky). Cesto som vybrala na pomúčenú dosku a ďalej dlaňou miesila a spracovávala cesto (cca 5-8 minút), dokiaľ mi nevznikol krásny gulatý bochník. Hotové cesto som premiestnila do misky, zakryla utierkou a nechala 1-2 hodiny kysnúť.
Rúru som si predhriala na 200 stupňov a na spodok rúry umiestnila hlboký plech s vodou (chlieb bude mať potom chrumkavú kôrku). Vykysnuté cesto som vyklopila na plech vyloženým papierom na pečenie, svrch nakrojila nožíkom pre pekný vzhľad, potrela vodou a piekla 45 minút. Po 10 minútach pečenia som vytiahla plech s vodou a ďalej dopekala 35 minút pri 190 stupňoch. Clieb je upečený, keď po ňom zaklopete a budete počuť dutý zvuk.
Pred krájaním som nechala vychladnúť.
*Chlieb môžete piecť denne. Múky môžete kombinovať podľa chuti. Namiesto orechov a sušených paradajok môžete použiť semienka podľa chuti atď.