Domáce kokosové mlieko z čerstvého kokosu

Info:

700 ml
Predpríprava: 5 minút
Príprava: 30 minút
Príprava spolu: 35 minút
250 ml mlieka obsahuje:
80 kcal
Sacharidy: 6 g
Tuky: 5 g
Bielkoviny: 1 g

Úvod:

Mlieko! Je to pravdepodobne jedna z prísad, ktorú používam najčastejšie v kuchyni. Nikdy sa neviem rozhodnúť, ktoré použiť. Najradšej mám to kokosové. A vy? 🙂
Prinášam vám jednoduchý a hlavne lacnejší spôsob, ako si vyrobiť kokosové mlieko v pohodlí domova. Navyše množstva budete mať asi o 2x viac a chutí naozaj neuveriteľne!
V postupe vám prezradím aj ako šetrne rozbiť tvrdý kokosový orech a čo urobiť so zvyškami kokosu. 😉

Air Force 1 Tenisky Low Biele

Suroviny:

● filtrovaná voda - 1-2 šálky -
● kokosová voda z orechu - - - -
● kokosový orech - 1 ks -

Postup:

Ako na kokosový orech- Na vrchnej časti má kokos 3 diery, jedna z nich je “mäkká” (treba vyskúšať ktorá), jednu z nich som prepichla s tenkým skrutkovačom a kokosovú vodu vyliala do pohára. Potom som celý kokosový orech vložila do predhriatej rúry na 200 stupňov a piekla 20 minút. Horúcu kokos som zabalila do uteráka a 1 silnejšou ranou som rozbila kokosový orech (ide to omnoho ľahšie a navyše sa bude ľahko šúpať z tvrdého obalu).
Z kokosu som vyrezala dužinu (nevadí, že na kokose ostane tenký hnedá vrstva), ktorú som následne vložila do výkonného mixéra spolu s kokosovou vodou a filtrovanou vodou (filtrovanú vodu pridajte podľa hustoty, najprv 1 šálku, a potom podľa potreby). Mixovala som 5-10 minút.
Vzniknutú zmes prefiltrujeme cez čistú utierku alebo gázu stláčaním. Mlieko skladujeme v sklenenej a uzatvorenej nádobe v chladničke, maximálne týždeň.

A ČO SO ZVYšKAMI KOKOSU?
Tie necháme voľne vysušiť pri izbovej teplote na plechu a použijeme pri pečení, do smoothies či kaší.