Šťavnatý slivkovo-makový posúch ako od babičky

Info:

20 ks
Predpríprava: 80 minút
Príprava: 40 minút
Príprava spolu: 120 minút
1 ks obsahuje:
199 kcal
Sacharidy: 25 g
Tuky: 7 g
Bielkoviny: 5 g

Úvod:

Aby sme sa okradli o takúto sezónnu mega dobrotu? Ani náhodou! 😉 Každý rok, keď dozrievajú sladké a šťavnaté slivky, sa teším ako malé dieťa na tento tradičný recept. Tradičný, ale zdravý.
Aj vy radi vylepšujete tradičné recepty po babke? 🙂

POZNáMKA: Ak nemáte momentálne špaldovú krupicu doma, dosypte múkou. Použiť môžete vždy sezónne ovocie. Odporúčam marhule.

Air Force 1 Tenisky Low Biele

Suroviny:

● soľ - štipka - -
● mletá škorica - 2 ČL -
● vajce - 1 ks -
● špaldová krupica - 100 g -
● čerstvé slivky - 1000 g -
● čerstvé droždie - 40 g -
● špaldová múka hladká - 350 g -
● kokosový olej - 80 g -
● mlieko 1,5 % - 200 ml -
● mletý mak - 200 g -
● med - 80 g -

Postup:

Najprv som si pripravila kvások. V malej miske som vidličkou vymiešala droždie s trochou teplého mlieka, polievkovou lyžicou medu, múky a dala nachvíľu bokom. V menšom hrnci som si zohriala mlieko (nevariť) a v ňom roztopila kokosový olej a vmiešala 80g medu. Vedľa v miske som si preosiala múku cez sitko. Potom som pridala krupicu, štipku soli, mlieko s kokosovým olejom a medom, vajce a vymiešala vláčne cesto. Keď sa bude odlepovať od misky, je správne vymiešané (ak bude riedke, pridajte viac múky). Cesto som odložila na teplé miesto zakryté utierkou a nechala kysnúť aspoň 60 minút.
Zatiaľ som si nakrájala slivky na polovičky a odkôstkovala. Slivky som premiestnila do misky, poliala približne 2 lyžicami medom, mletou škoricou podľa chuti a zľahka rukami premiešala.
Rúru som si predhriala na 180 stupňov a plech vyložila papierom na pečenie. Vykysnuté cesto som pridala na plech a rukami rozprestrela po celom plechu (použila som klasický plytký plech). Nakrájané slivky som pridala na vrch cesta a posypala makom (posúch nie je extra sladký, ak máte radi viac sladké, tak vrch maku môžete poliať ešte medom). Piekla som 35-40 minút dohneda.

Dobrú chuť.