Domáce špaldové šišky bez vysmážania

Info:

20 ks
Predpríprava: 80 minút
Príprava: 20 minút
Príprava spolu: 100 minút
1 ks obsahuje:
99 kcal
Sacharidy: 15 g
Tuky: 3 g
Bielkoviny: 2 g

Úvod:

Do šišiek som sa zahryzla tak dávno, že si ani nepamätám, kedy naposledy. Keďže sa radi stravujeme zdravo a rada prerábam obľúbenú klasiku, neváhala som ani sekundu a pustila som sa do zdravých, absolútne delikátnych domácich šišiek, ktoré sa budú vo vašich ústach vznášť ako obláčiky. A ako bonus? Sú pečené! Môžete sa do nich zahryznúť absolútne bez výčitiek. 🙂
Dúfam, že som vám s receptom ulahodila. 😉

Air Force 1 Tenisky Low Biele

Suroviny:

Cesto:
● soľ - štipka - -
● trstinový cukor - 3 PL -
● špaldová múka hladká - 3 šálky -
● mandľové mlieko - 1/2 šálky -
● kôra z 1 citróna - podľa chuti - -
● maslo ghee - 4 PL -
● žĺtok - 2 ks -
● + domáci džem na plnenie podľa chuti - - - -
Kvások:
● trstinový cukor - 1 ČL -
● mandľové mlieko - 1/4 šálky -
● špaldová múka hladká - 1 PL -
● čerstvé droždie - 20 g -

Postup:

Kvások- V malej miske som si rozmrvila droždie, zaliala teplým mandľovým mliekom, posypala špaldovou múkou a trstinovým cukrom a miešala dohladka, dokiaľ sa kvások nerozpustil a dala nachvíľu na bok.

Cesto- V miske som si preosiala špaldovú múku, pridala trstinový cukor, štipku soli a premiešala. Potom som pridala rozpustené maslo ghee, žĺtka, vlažné mandľové mlieko, nastrúhanú citrónovú kôru (podľa chuti) a pripravený kvások. Drevenou varechou som vymiešala elastické mierne lepkavé cesto a nechala kysnúť na teplom mieste aspoň 1 hodinu.
Po vykysnutí som cesto premiestnila na pomúčenú kuchynskú linku, jemne spracovala ešte s trochou múky a vyvaľkala do tvaru kruhu (hrúbka cca 1,5 cm). Pomocou okrúhlej formičky (alebo pohára) som vykrajovala menšie šišky, ktoré som premiestnila na plech vyloženým papierom na pečenie. šišky som nechala ešte 10-15 minút podkysnúť. Zatiaľ som si rozohriala rúru na 180 stupňov. Nakoniec som do stredu šišiek pomocou palca urobila do stredu jamky, potrela rozpusteným maslom ghee/kokosovým olejom a dala piecť na 15-20 minút do zlatista. Vrch šišiek som plnila domácim malinovým džemom.

Dobrú chuť.